CM Logging ABAktiv

559437-5247AktiebolagRegistrerat 2023DEGERFORS

Finansiell översikt

802 612 kr+21,8%
Omsättning 2025
+43,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar76 400115 621140 139
Summa anläggningstillgångar—24 00018 000
Summa tillgångar76 400139 621158 139
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder57 776120 136131 308
Långfristiga skulder———
Summa skulder57 776120 136131 308
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)−6 3768617 345
Summa eget kapital18 62419 48526 831
Resultaträkning
Nettoomsättning392 581659 129802 612
Rörelseresultat−5 5095 94611 532
EBITDA—11 94617 532
Resultat före skatt−6 3761 6379 722
Årets resultat−6 3768617 345
Personalkostnader336 255596 198689 457
Avskrivningar—6 0006 000
Övriga nyckeltal
Anställda111
Föreslagen utdelning000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: CM Logging AB

Översikt

CM Logging AB (org.nr 559437-5247) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Degerfors. Bransch enligt SCB: drivning (SNI 02200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 802 612 kr, vilket är 21,8 % mer än året innan (659 129 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 43,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 7 345 kr (0,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 802 612 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 158 139 kr och det egna kapitalet 26 831 kr (soliditet 17,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i DEGERFORS