Vierta Revision ABAktiv

559436-4530AktiebolagRegistrerat 2023VÄNNÄS

Finansiell översikt

4 706 000 kr−19,2%
Omsättning 2025/26
02 mn4 mn6 mn20232024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn20232024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
20232024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar24 8392 478 4552 943 092
Summa anläggningstillgångar—1 444 7452 444 262
Summa tillgångar24 8393 923 2005 387 354
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder—1 591 9031 499 221
Långfristiga skulder———
Summa skulder02 268 9032 642 221
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)−1611 629 4581 090 836
Summa eget kapital24 8391 654 2972 745 133
Resultaträkning
Nettoomsättning05 826 0004 706 000
Rörelseresultat−1612 679 6131 839 089
EBITDA—2 694 7681 868 635
Resultat före skatt−1612 048 2451 379 610
Årets resultat−1611 629 4581 090 836
Personalkostnader—1 521 8011 805 655
Avskrivningar—15 15529 546
Övriga nyckeltal
Anställda—23
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Vierta Revision AB

Översikt

Vierta Revision AB (org.nr 559436-4530) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Vännäs. Bransch enligt SCB: revision (SNI 69202).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 706 000 kr, vilket är 19,2 % mindre än året innan (5 826 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 1 090 836 kr (23,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 568 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 5 387 354 kr och det egna kapitalet 2 745 133 kr (soliditet 51,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag