Franssons Gräv ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 560 092 | 714 562 |
| Summa anläggningstillgångar | 28 118 | 22 038 |
| Summa tillgångar | 588 210 | 736 600 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 544 609 | 623 661 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 544 609 | 645 261 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 18 601 | 47 738 |
| Summa eget kapital | 43 601 | 91 339 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 3 793 000 | 2 108 000 |
| Rörelseresultat | 25 237 | 83 993 |
| EBITDA | 27 519 | 90 073 |
| Resultat före skatt | 24 873 | 61 111 |
| Årets resultat | 18 601 | 47 738 |
| Personalkostnader | 1 082 309 | 398 594 |
| Avskrivningar | 2 282 | 6 080 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Franssons Gräv AB
Översikt
Franssons Gräv AB (org.nr 559430-9097) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Höganäs. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 108 000 kr, vilket är 44,4 % mindre än året innan (3 793 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 47 738 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 108 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 736 600 kr och det egna kapitalet 91 339 kr (soliditet 12,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.