G&L Hydroponic ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 10 089 | 168 907 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 47 816 |
| Summa tillgångar | 10 089 | 216 723 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 781 | 11 779 |
| Långfristiga skulder | 519 298 | 714 307 |
| Summa skulder | 523 079 | 726 086 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −537 990 | 3 627 |
| Summa eget kapital | −512 990 | −509 363 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 127 734 | 427 463 |
| Rörelseresultat | −538 944 | 3 610 |
| EBITDA | — | 13 753 |
| Resultat före skatt | −537 990 | 3 627 |
| Årets resultat | −537 990 | 3 627 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | — | 10 143 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: G&L Hydroponic AB
Översikt
G&L Hydroponic AB (org.nr 559429-1295) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: odling av grönsaker (köksväxter) i växthus (SNI 01134).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 427 463 kr, vilket är 235 % mer än året innan (127 734 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 3 627 kr (0,8 % av nettoomsättningen).
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−509 363 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.