PiRu HOLDING ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 23 971 | 26 335 | 45 442 |
| Summa anläggningstillgångar | 88 250 | 81 750 | 83 750 |
| Summa tillgångar | 112 221 | 108 085 | 129 192 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 2 475 | 0 | 1 925 |
| Långfristiga skulder | 84 746 | 84 746 | 84 246 |
| Summa skulder | 87 221 | 84 746 | 94 671 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −52 366 | −1 661 | 11 182 |
| Summa eget kapital | 25 000 | 23 339 | 34 521 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 16 999 | 14 244 | 24 799 |
| Rörelseresultat | −52 433 | −2 003 | 11 053 |
| EBITDA | −40 683 | 4 497 | 17 553 |
| Resultat före skatt | −52 366 | −1 661 | 11 182 |
| Årets resultat | −52 366 | −1 661 | 11 182 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 11 750 | 6 500 | 6 500 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PiRu HOLDING AB
Översikt
PiRu HOLDING AB (org.nr 559427-3202) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Järlåsa. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 24 799 kr, vilket är 74,1 % mer än året innan (14 244 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 11 182 kr (45,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 24 799 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 129 192 kr och det egna kapitalet 34 521 kr (soliditet 26,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.