Ginger masala ABAktiv

559422-0153AktiebolagRegistrerat 2023SPÅNGA

Finansiell översikt

426 524 kr−61,6%
Omsättning 2024/25
−19,3%
Genomsnittlig årlig förändring 2022/23–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
2022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar122 775115 83862 615
Summa anläggningstillgångar624 444547 7770
Summa tillgångar747 219663 61562 615
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder157 436118 181−370 627
Långfristiga skulder450 000470 862352 846
Summa skulder607 436589 043−17 781
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)114 783−65 2115 824
Summa eget kapital139 78374 57280 396
Resultaträkning
Nettoomsättning655 3491 111 625426 524
Rörelseresultat144 549−55 17710 882
EBITDA170 10521 49010 882
Resultat före skatt144 558−65 2115 824
Årets resultat114 783−65 2115 824
Personalkostnader135 652295 268−91 478
Avskrivningar25 55676 6670
Övriga nyckeltal
Anställda———
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Ginger masala AB

Översikt

Ginger masala AB (org.nr 559422-0153) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2023 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 426 524 kr, vilket är 61,6 % mindre än året innan (1 111 625 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 5 824 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 62 615 kr och det egna kapitalet 80 396 kr (soliditet 128 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag