Western Mapping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 456 957 | 463 289 | 331 375 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 357 696 | 466 594 |
| Summa tillgångar | 456 957 | 820 985 | 797 969 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 71 450 | 155 411 | 86 248 |
| Långfristiga skulder | 4 805 | 2 885 | 152 889 |
| Summa skulder | 181 632 | 263 673 | 239 137 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 250 325 | 281 987 | 1 520 |
| Summa eget kapital | 275 325 | 557 312 | 558 832 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 501 591 | 803 691 | 403 269 |
| Rörelseresultat | 421 549 | 354 552 | −106 636 |
| Resultat före skatt | 316 135 | 357 795 | 3 077 |
| Årets resultat | 250 325 | 281 987 | 1 520 |
| Personalkostnader | 3 450 | 380 021 | 501 151 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Western Mapping AB
Översikt
Western Mapping AB (org.nr 559412-9271) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 403 269 kr, vilket är 49,8 % mindre än året innan (803 691 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 10,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 520 kr (0,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 403 269 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 797 969 kr och det egna kapitalet 558 832 kr (soliditet 70,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.