SKinnblick ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 88 910 | 103 998 | 298 428 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 88 910 | 103 998 | 298 428 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 45 583 | 40 659 | 175 486 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 45 583 | 40 659 | 175 486 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 18 327 | 20 012 | 59 603 |
| Summa eget kapital | 43 327 | 63 339 | 122 942 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 63 000 | 60 000 | 244 000 |
| Rörelseresultat | 23 425 | 25 355 | 75 503 |
| Resultat före skatt | 23 384 | 25 316 | 75 483 |
| Årets resultat | 18 327 | 20 012 | 59 603 |
| Personalkostnader | 7 053 | 10 749 | 123 731 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: SKinnblick AB
Översikt
SKinnblick AB (org.nr 559411-1402) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Orsa. Bransch enligt SCB: tillverkning av läder- och skinnkläder samt pälsvaror (SNI 14240).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 244 000 kr, vilket är 307 % mer än året innan (60 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 96,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 59 603 kr (24,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 244 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 298 428 kr och det egna kapitalet 122 942 kr (soliditet 41,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.