Consulting Cikoria 8 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2026
| 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 33 084 | 94 609 | 94 007 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 33 084 | 94 609 | 94 007 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 3 157 | 14 508 | 16 569 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 3 157 | 14 508 | 16 569 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 4 927 | 50 174 | −2 662 |
| Summa eget kapital | 29 927 | 80 101 | 77 438 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 23 000 | 113 000 | 35 000 |
| Rörelseresultat | 6 370 | 63 244 | −2 636 |
| Resultat före skatt | 6 366 | 63 244 | −2 662 |
| Årets resultat | 4 927 | 50 174 | −2 662 |
| Personalkostnader | 242 | 6 133 | 14 562 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 0 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Consulting Cikoria 8 AB
Översikt
Consulting Cikoria 8 AB (org.nr 559410-0538) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Lomma. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 35 000 kr, vilket är 69,0 % mindre än året innan (113 000 kr). Från 2024 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,4 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 2 662 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 35 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 94 007 kr och det egna kapitalet 77 438 kr (soliditet 82,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.