R Seitl Invest ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 214 653 | 28 868 | 28 134 |
| Summa anläggningstillgångar | 975 000 | 975 000 | 975 000 |
| Summa tillgångar | 1 189 653 | 1 003 868 | 1 003 134 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 825 000 | 484 864 | 334 804 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 825 000 | 484 864 | 334 804 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 339 653 | 154 351 | 149 326 |
| Summa eget kapital | 364 653 | 519 004 | 668 330 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −347 | −1 390 | −1 200 |
| Resultat före skatt | 339 653 | 155 139 | 149 326 |
| Årets resultat | 339 653 | 154 351 | 149 326 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: R Seitl Invest AB
Översikt
R Seitl Invest AB (org.nr 559409-6934) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Mullsjö. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 149 326 kr. Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 003 134 kr och det egna kapitalet 668 330 kr (soliditet 66,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.