Paul Persson Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 445 240 | 627 747 |
| Summa anläggningstillgångar | 29 957 | 39 155 |
| Summa tillgångar | 475 197 | 666 902 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 204 019 | 271 236 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 447 931 | 276 946 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 150 | 362 689 |
| Summa eget kapital | 27 266 | 389 956 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 486 000 | 1 306 000 |
| Rörelseresultat | −585 777 | 223 757 |
| EBITDA | −574 768 | 239 293 |
| Resultat före skatt | 13 838 | 461 358 |
| Årets resultat | 2 150 | 362 689 |
| Personalkostnader | 620 784 | 722 850 |
| Avskrivningar | 11 009 | 15 536 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Paul Persson Group AB
Översikt
Paul Persson Group AB (org.nr 559408-7016) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Staffanstorp. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 306 000 kr, vilket är 169 % mer än året innan (486 000 kr). Årets resultat 2026 var en vinst på 362 689 kr (27,8 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 306 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 666 902 kr och det egna kapitalet 389 956 kr (soliditet 58,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.