Romberg & Co ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 51 707 | 298 880 | 342 516 |
| Summa anläggningstillgångar | 206 900 | 143 800 | 80 000 |
| Summa tillgångar | 258 607 | 442 680 | 422 516 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 45 433 | 76 036 | 41 541 |
| Långfristiga skulder | 16 750 | 0 | — |
| Summa skulder | 62 183 | 76 036 | 41 541 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 171 424 | 170 220 | 15 210 |
| Summa eget kapital | 196 424 | 366 644 | 380 975 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 223 049 | 550 137 | 829 023 |
| Rörelseresultat | −27 851 | 19 604 | 24 535 |
| EBITDA | 35 249 | 82 704 | 88 335 |
| Resultat före skatt | 171 424 | 170 220 | 21 274 |
| Årets resultat | 171 424 | 170 220 | 15 210 |
| Personalkostnader | 89 139 | 219 189 | 413 819 |
| Avskrivningar | 63 100 | 63 100 | 63 800 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Romberg & Co AB
Översikt
Romberg & Co AB (org.nr 559408-1258) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Stenungsund. Bransch enligt SCB: anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 829 023 kr, vilket är 50,7 % mer än året innan (550 137 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 92,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 15 210 kr (1,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 829 023 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 422 516 kr och det egna kapitalet 380 975 kr (soliditet 90,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.