NSM ABAktiv

559405-3927AktiebolagRegistrerat 2022VAREKIL

Finansiell översikt

1 150 958 kr+8,5%
Omsättning 2025
+14,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar434 861261 447248 982
Summa anläggningstillgångar231 300443 433372 299
Summa tillgångar666 161704 880621 281
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder236 484177 568162 164
Långfristiga skulder—86 11098 609
Summa skulder336 484363 678260 773
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)304 67711 52519 305
Summa eget kapital329 677341 202360 508
Resultaträkning
Nettoomsättning879 7361 060 5021 150 958
Rörelseresultat482 91814 682−65 766
EBITDA551 418142 66590 217
Resultat före skatt383 69815 09425 291
Årets resultat304 67711 52519 305
Personalkostnader—378 324444 790
Avskrivningar68 500127 983155 983
Övriga nyckeltal
Anställda—11
Föreslagen utdelning000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: NSM AB

Översikt

NSM AB (org.nr 559405-3927) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Varekil. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 150 958 kr, vilket är 8,5 % mer än året innan (1 060 502 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 19 305 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 150 958 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 621 281 kr och det egna kapitalet 360 508 kr (soliditet 58,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag