Draget Bista 4:44 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 611 966 | 6 494 050 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 286 524 | 8 121 822 |
| Summa tillgångar | 9 898 490 | 14 615 872 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 066 511 | 1 187 804 |
| Långfristiga skulder | 8 169 649 | 13 121 506 |
| Summa skulder | 9 320 160 | 14 433 810 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 442 874 | −396 268 |
| Summa eget kapital | 578 330 | 182 062 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 1 139 000 | 1 130 000 |
| Rörelseresultat | 850 654 | 587 678 |
| EBITDA | 1 015 356 | 752 380 |
| Resultat före skatt | 558 349 | −371 184 |
| Årets resultat | 442 874 | −396 268 |
| Personalkostnader | — | — |
| Avskrivningar | 164 702 | 164 702 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Draget Bista 4:44 AB
Översikt
Draget Bista 4:44 AB (org.nr 559404-0825) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Bålsta. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 130 000 kr, vilket är 0,8 % mindre än året innan (1 139 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 396 268 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 615 872 kr och det egna kapitalet 182 062 kr (soliditet 1,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.