Cheng-Xu Köping ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 820 438 | 993 811 | 468 846 |
| Summa anläggningstillgångar | 988 274 | 748 274 | 508 274 |
| Summa tillgångar | 1 808 712 | 1 742 085 | 977 120 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 198 134 | 219 966 | 186 434 |
| Långfristiga skulder | 1 197 500 | 897 500 | 0 |
| Summa skulder | 1 495 634 | 1 217 466 | 286 434 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 288 078 | 211 541 | 166 067 |
| Summa eget kapital | 313 078 | 524 619 | 690 686 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 2 949 000 | 3 998 000 | 3 893 000 |
| Rörelseresultat | 463 603 | 267 209 | 209 669 |
| EBITDA | 675 329 | 507 209 | 449 669 |
| Resultat före skatt | 363 175 | 266 724 | 209 254 |
| Årets resultat | 288 078 | 211 541 | 166 067 |
| Personalkostnader | 1 116 638 | 1 857 360 | 1 869 074 |
| Avskrivningar | 211 726 | 240 000 | 240 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 3 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Cheng-Xu Köping AB
Översikt
Cheng-Xu Köping AB (org.nr 559402-8093) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 3 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 893 000 kr, vilket är 2,6 % mindre än året innan (3 998 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 166 067 kr (4,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 973 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 977 120 kr och det egna kapitalet 690 686 kr (soliditet 70,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.