Altisess ABAktiv

559400-8509AktiebolagRegistrerat 2022VATTHOLMA

Finansiell översikt

1 761 240 kr−8,0%
Omsättning 2025
−4,7%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 338 359 kr.

Historik
2025338 359 kr
2024341 099 kr
2023568 942 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning1 938 9571 914 3191 761 240
Årets resultat576 571365 634338 720
Balanserat resultat———
Summa tillgångar902 5071 067 896839 377
Summa skulder300 936669 633443 492
Summa eget kapital601 571398 263395 885
Anställda111
Föreslagen utdelning568 942341 099338 359

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Altisess AB

Översikt

Altisess AB (org.nr 559400-8509) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Vattholma. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 761 240 kr, vilket är 8,0 % mindre än året innan (1 914 319 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 338 720 kr (19,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 761 240 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 839 377 kr och det egna kapitalet 395 885 kr (soliditet 47,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 338 359 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.