Franckes hovslageri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 282 000 | 1 173 000 | 1 094 000 |
| Årets resultat | 339 870 | 226 136 | 190 477 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Summa tillgångar | 531 579 | 517 814 | 344 863 |
| Summa skulder | 166 709 | 76 808 | 63 380 |
| Summa eget kapital | 364 870 | 441 006 | 281 483 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | 150 000 | — | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Franckes hovslageri AB
Översikt
Franckes hovslageri AB (org.nr 559400-6446) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Hallstahammar.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 094 000 kr, vilket är 6,7 % mindre än året innan (1 173 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 190 477 kr (17,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 094 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 344 863 kr och det egna kapitalet 281 483 kr (soliditet 81,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.