Pappa och söner måleri ABAktiv

559400-4128AktiebolagRegistrerat 2022LUND

Finansiell översikt

368 000 kr−66,1%
Omsättning 2024
−66,1%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2024
0500 tusen1 mn1,5 mn20232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
050 tusen100 tusen150 tusen20232024
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
20232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar127 12269 021
Summa anläggningstillgångar——
Summa tillgångar127 12269 021
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder56 02638 514
Långfristiga skulder—386
Summa skulder56 02638 900
Aktiekapital25 00025 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)46 096−40 975
Summa eget kapital71 09630 121
Resultaträkning
Nettoomsättning1 084 000368 000
Rörelseresultat59 214−39 146
Resultat före skatt58 724−40 975
Årets resultat46 096−40 975
Personalkostnader801 924171 496
Avskrivningar——
Övriga nyckeltal
Anställda11
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Pappa och söner måleri AB

Översikt

Pappa och söner måleri AB (org.nr 559400-4128) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 368 000 kr, vilket är 66,1 % mindre än året innan (1 084 000 kr). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 40 975 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 368 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 69 021 kr och det egna kapitalet 30 121 kr (soliditet 43,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.