Kabyssen och Salongen Trelleborg ABAktiv

559399-4998AktiebolagRegistrerat 2022TRELLEBORG

Finansiell översikt

3 928 000 kr+1,0%
Omsättning 2025
+6,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 450 000 kr.

Historik
2025450 000 kr
2024425 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning3 479 0003 888 0003 928 000
Årets resultat641 155449 787410 869
Balanserat resultat———
Summa tillgångar1 584 7421 927 8361 970 466
Summa skulder918 587811 894868 654
Summa eget kapital666 1551 115 9421 101 812
Anställda222
Föreslagen utdelning—425 000450 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Kabyssen och Salongen Trelleborg AB

Översikt

Kabyssen och Salongen Trelleborg AB (org.nr 559399-4998) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Trelleborg. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 928 000 kr, vilket är 1,0 % mer än året innan (3 888 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 410 869 kr (10,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 964 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 970 466 kr och det egna kapitalet 1 101 812 kr (soliditet 55,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 450 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.