Vitrea Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | — | 41 515 | 37 805 | 222 155 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | — | 41 515 | 37 805 | 222 155 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | — | 2 287 | 28 841 | 294 215 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | — | 2 287 | 28 841 | 294 215 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 14 228 | −30 264 | −81 024 |
| Summa eget kapital | — | 39 228 | 8 964 | −72 060 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | 20 184 | 0 | 1 064 965 |
| Rörelseresultat | 0 | 18 042 | −31 125 | −80 426 |
| Resultat före skatt | 0 | 18 030 | −30 264 | −81 024 |
| Årets resultat | 0 | 14 228 | −30 264 | −81 024 |
| Personalkostnader | — | — | — | 869 471 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Vitrea Group AB
Översikt
Vitrea Group AB (org.nr 559399-0558) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Kista. Bransch enligt SCB: callcenterverksamhet (SNI 82200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 064 965 kr. Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 626 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 81 024 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 354 988 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−72 060 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.