MF Bergsprängning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 774 000 | 2 994 000 | 6 064 000 |
| Årets resultat | 726 | 35 715 | 311 287 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Summa tillgångar | 706 042 | 1 166 691 | 1 314 124 |
| Summa skulder | 680 316 | 1 105 250 | 941 396 |
| Summa eget kapital | 25 726 | 61 441 | 372 728 |
| Anställda | 1 | 1 | 2 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MF Bergsprängning AB
Översikt
MF Bergsprängning AB (org.nr 559398-8040) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stora Mellösa. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 064 000 kr, vilket är 103 % mer än året innan (2 994 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 47,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 311 287 kr (5,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 3 032 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 314 124 kr och det egna kapitalet 372 728 kr (soliditet 28,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.