B-Ms Tandhälsovård ABAktiv

559398-4726AktiebolagRegistrerat 2022UPPSALA

Finansiell översikt

1 075 912 kr+8,4%
Omsättning 2025
−5,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar393 146622 839919 879
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar393 146622 839919 879
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder28 13542 08348 568
Långfristiga skulder———
Summa skulder28 13542 08348 568
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)340 011215 745290 555
Summa eget kapital365 011580 756871 311
Resultaträkning
Nettoomsättning1 208 454992 4561 075 912
Rörelseresultat429 773272 364367 588
Resultat före skatt429 808273 050368 326
Årets resultat340 011215 745290 555
Personalkostnader557 634454 582454 078
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda111
Föreslagen utdelning000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: B-Ms Tandhälsovård AB

Översikt

B-Ms Tandhälsovård AB (org.nr 559398-4726) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 075 912 kr, vilket är 8,4 % mer än året innan (992 456 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 290 555 kr (27,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 075 912 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 919 879 kr och det egna kapitalet 871 311 kr (soliditet 94,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.