GV Stars Bemanning Värnamo ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 77 816 | 465 975 | 838 500 |
| Summa anläggningstillgångar | 191 440 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 269 256 | 465 975 | 838 500 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 58 435 | 415 527 | 872 006 |
| Långfristiga skulder | 160 499 | — | — |
| Summa skulder | 218 934 | 415 527 | 872 006 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −89 678 | −29 874 | −83 954 |
| Summa eget kapital | 50 322 | 50 448 | −33 506 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 421 000 | 776 000 | 661 000 |
| Rörelseresultat | −83 156 | −24 085 | −522 313 |
| EBITDA | −59 196 | — | — |
| Resultat före skatt | −89 678 | −29 874 | 629 |
| Årets resultat | −89 678 | −29 874 | −83 954 |
| Personalkostnader | 419 295 | 696 433 | 1 037 739 |
| Avskrivningar | 23 960 | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GV Stars Bemanning Värnamo AB
Översikt
GV Stars Bemanning Värnamo AB (org.nr 559398-0641) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Jönköping. Bransch enligt SCB: arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 661 000 kr, vilket är 14,8 % mindre än året innan (776 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 25,3 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 83 954 kr. Företaget har gått med förlust under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 220 333 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−33 506 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.