Skråmmens Måleri ABAktiv

559397-1871AktiebolagRegistrerat 2022GRANBERGSDAL

Finansiell översikt

722 000 kr
Omsättning 2024/25
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0100 tusen200 tusen300 tusen2022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
2022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar25 00025 000222 061
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar25 00025 000222 061
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 5001 500149 986
Långfristiga skulder———
Summa skulder1 5001 500149 986
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)−1 500048 575
Summa eget kapital23 50023 50072 075
Resultaträkning
Nettoomsättning00722 000
Rörelseresultat−1 500066 087
Resultat före skatt−1 500065 283
Årets resultat−1 500048 575
Personalkostnader——458 059
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda——1
Föreslagen utdelning———

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Skråmmens Måleri AB

Översikt

Skråmmens Måleri AB (org.nr 559397-1871) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Granbergsdal. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 722 000 kr. Årets resultat 2025 var en vinst på 48 575 kr (6,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 722 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 222 061 kr och det egna kapitalet 72 075 kr (soliditet 32,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.