BY Two Architects ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 178 574 | 59 782 | 198 690 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 178 574 | 59 782 | 198 690 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 43 915 | 32 475 | 46 431 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 43 915 | 32 475 | 46 431 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 109 659 | −107 352 | 124 952 |
| Summa eget kapital | 134 659 | 27 307 | 152 259 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 461 000 | 135 000 | 211 000 |
| Rörelseresultat | 138 092 | −107 377 | 130 649 |
| Resultat före skatt | 138 105 | −107 352 | 129 745 |
| Årets resultat | 109 659 | −107 352 | 124 952 |
| Personalkostnader | 345 635 | 129 890 | 39 426 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: BY Two Architects AB
Översikt
BY Two Architects AB (org.nr 559397-0535) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: arkitektverksamhet (SNI 71110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 211 000 kr, vilket är 56,3 % mer än året innan (135 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 32,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 124 952 kr (59,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 105 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 198 690 kr och det egna kapitalet 152 259 kr (soliditet 76,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.