Sörmans Rörtjänst ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 353 535 | 398 523 | 380 408 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — |
| Summa tillgångar | 353 535 | 398 523 | 380 408 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 186 203 | 245 145 | 150 724 |
| Långfristiga skulder | 49 992 | 0 | — |
| Summa skulder | 263 695 | 283 145 | 211 624 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 64 840 | 25 538 | 53 406 |
| Summa eget kapital | 89 840 | 115 378 | 168 784 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 140 756 | 851 656 | 1 319 412 |
| Rörelseresultat | 120 533 | 49 979 | 93 388 |
| Resultat före skatt | 82 144 | 32 352 | 67 597 |
| Årets resultat | 64 840 | 25 538 | 53 406 |
| Personalkostnader | 330 267 | 273 374 | 339 378 |
| Avskrivningar | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sörmans Rörtjänst AB
Översikt
Sörmans Rörtjänst AB (org.nr 559396-4330) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Söderåkra. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 319 412 kr, vilket är 54,9 % mer än året innan (851 656 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 53 406 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 319 412 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 380 408 kr och det egna kapitalet 168 784 kr (soliditet 44,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.