Gransätter Gård & Hantverk ABAktiv

559396-2409AktiebolagRegistrerat 2022STORA MELLÖSA

Finansiell översikt

505 915 kr−69,4%
Omsättning 2025
−53,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2023–2025
01 mn2 mn3 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar342 963194 254107 644
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar342 963194 254107 644
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder147 987102 595109 612
Långfristiga skulder12 7846 18023 056
Summa skulder160 771108 775132 668
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)157 192−31 963−110 503
Summa eget kapital182 19285 479−25 024
Resultaträkning
Nettoomsättning2 337 9041 651 411505 915
Rörelseresultat198 992−31 624−109 195
Resultat före skatt198 849−31 963−110 503
Årets resultat157 192−31 963−110 503
Personalkostnader1 195 487919 493261 134
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda———
Föreslagen utdelning000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Gransätter Gård & Hantverk AB

Översikt

Gransätter Gård & Hantverk AB (org.nr 559396-2409) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Stora Mellösa. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 505 915 kr, vilket är 69,4 % mindre än året innan (1 651 411 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 53,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 110 503 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−25 024 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i STORA MELLÖSA