L3 Projects ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | — | 251 528 | 591 468 | 731 864 | 664 386 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 201 921 | 201 921 | 201 921 | 201 921 |
| Summa tillgångar | — | 453 449 | 793 389 | 933 785 | 866 307 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | — | 13 669 | 203 888 | 193 522 | 151 844 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | — | 13 669 | 203 888 | 193 522 | 151 844 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 414 780 | 249 721 | 450 762 | 184 201 |
| Summa eget kapital | — | 439 780 | 589 501 | 740 263 | 714 463 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | — | 66 221 | 534 543 | 1 579 580 | 1 401 434 |
| Rörelseresultat | 0 | 53 331 | 238 969 | 463 448 | 173 290 |
| Resultat före skatt | 0 | 426 655 | 299 156 | 549 116 | 220 522 |
| Årets resultat | 0 | 414 780 | 249 721 | 450 762 | 184 201 |
| Personalkostnader | — | — | 231 072 | 1 000 224 | 1 068 146 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 300 000 | 210 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: L3 Projects AB
Översikt
L3 Projects AB (org.nr 559396-1997) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Örebro. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 401 434 kr, vilket är 11,3 % mindre än året innan (1 579 580 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 177 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 184 201 kr (13,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 401 434 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 866 307 kr och det egna kapitalet 714 463 kr (soliditet 82,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.