Bohusläns Byggteknik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 381 006 | 1 229 952 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 36 550 |
| Summa tillgångar | 1 381 006 | 1 266 502 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 1 186 197 | 1 115 247 |
| Långfristiga skulder | 0 | 73 328 |
| Summa skulder | 1 186 197 | 1 188 575 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −35 925 | −116 882 |
| Summa eget kapital | 194 809 | 77 927 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 7 970 000 | 6 745 000 |
| Rörelseresultat | −37 127 | −108 838 |
| EBITDA | −37 127 | −102 388 |
| Resultat före skatt | −35 925 | −116 882 |
| Årets resultat | −35 925 | −116 882 |
| Personalkostnader | 3 075 314 | 2 883 750 |
| Avskrivningar | 0 | 6 450 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 5 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bohusläns Byggteknik AB
Översikt
Bohusläns Byggteknik AB (org.nr 559395-2848) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Lur. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 745 000 kr, vilket är 15,4 % mindre än året innan (7 970 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 116 882 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 5). Nettoomsättningen per anställd var 1 686 250 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 266 502 kr och det egna kapitalet 77 927 kr (soliditet 6,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.