Gentle Dental Sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 422 292 | 391 908 | 341 945 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 345 000 | 2 090 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 767 292 | 2 481 908 | 341 945 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 2 573 051 | 2 152 752 | 368 980 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 2 623 051 | 2 242 752 | 368 980 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 119 241 | 94 915 | −266 192 |
| Summa eget kapital | 144 241 | 239 156 | −27 035 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 975 502 | 2 364 714 | 534 443 |
| Rörelseresultat | 205 068 | 164 158 | −355 497 |
| EBITDA | 460 068 | 419 158 | −355 497 |
| Resultat före skatt | 155 045 | 121 410 | −266 192 |
| Årets resultat | 119 241 | 94 915 | −266 192 |
| Personalkostnader | 977 533 | 1 207 345 | 271 421 |
| Avskrivningar | 255 000 | 255 000 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gentle Dental Sweden AB
Översikt
Gentle Dental Sweden AB (org.nr 559394-9299) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 534 443 kr, vilket är 77,4 % mindre än året innan (2 364 714 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 48,0 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 266 192 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−27 035 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (25 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.