EnklaHem Projektutveckling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 506 487 | 1 831 060 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 052 506 | 4 943 257 |
| Summa tillgångar | 3 558 993 | 6 774 317 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 151 727 | 840 963 |
| Långfristiga skulder | 3 290 000 | 5 840 000 |
| Summa skulder | 3 441 727 | 6 680 963 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −20 819 | −23 912 |
| Summa eget kapital | 117 266 | 93 354 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 698 261 | 1 808 631 |
| Rörelseresultat | −2 471 847 | −3 094 433 |
| Resultat före skatt | −20 819 | −23 912 |
| Årets resultat | −20 819 | −23 912 |
| Personalkostnader | 733 769 | 1 173 119 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: EnklaHem Projektutveckling AB
Översikt
EnklaHem Projektutveckling AB (org.nr 559394-0371) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Linköping. Bransch enligt SCB: utformning av byggprojekt (SNI 68120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 808 631 kr, vilket är 159 % mer än året innan (698 261 kr). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 23 912 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 904 316 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 6 774 317 kr och det egna kapitalet 93 354 kr (soliditet 1,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.