MiaCa ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 158 974 | 127 085 | 161 614 |
| Summa anläggningstillgångar | 32 044 | 24 044 | 16 044 |
| Summa tillgångar | 191 018 | 151 129 | 177 658 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 118 057 | 94 246 | 64 482 |
| Långfristiga skulder | — | — | — |
| Summa skulder | 118 057 | 94 246 | 64 482 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 47 961 | −16 078 | 21 293 |
| Summa eget kapital | 72 961 | 56 883 | 113 176 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 584 000 | 1 299 000 | 1 288 000 |
| Rörelseresultat | 61 503 | −14 527 | 22 868 |
| EBITDA | 69 459 | −6 527 | 30 868 |
| Resultat före skatt | 60 465 | −16 078 | 22 833 |
| Årets resultat | 47 961 | −16 078 | 21 293 |
| Personalkostnader | 853 342 | 782 848 | 704 762 |
| Avskrivningar | 7 956 | 8 000 | 8 000 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MiaCa AB
Översikt
MiaCa AB (org.nr 559393-5363) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Bromölla. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 288 000 kr, vilket är 0,8 % mindre än året innan (1 299 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 9,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 21 293 kr (1,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 644 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 177 658 kr och det egna kapitalet 113 176 kr (soliditet 63,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.