SVAD Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 460 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 88 471 | 125 037 | 409 428 | 722 891 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 500 | 2 500 | 1 500 | 500 |
| Summa tillgångar | 91 971 | 127 537 | 410 928 | 723 391 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 46 669 | 38 044 | 90 009 | 203 286 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 46 669 | 48 044 | 105 009 | 213 286 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 20 302 | 34 191 | 226 426 | 464 187 |
| Summa eget kapital | 45 302 | 79 493 | 305 919 | 510 105 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 43 000 | 66 000 | 314 000 | 662 000 |
| Rörelseresultat | 25 953 | 52 520 | 288 560 | 578 193 |
| EBITDA | 27 453 | 53 520 | 289 560 | 579 193 |
| Resultat före skatt | 25 956 | 43 446 | 285 607 | 584 602 |
| Årets resultat | 20 302 | 34 191 | 226 426 | 464 187 |
| Personalkostnader | — | — | 3 950 | 12 930 |
| Avskrivningar | 1 500 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 260 000 | 460 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: SVAD Consulting AB
Översikt
SVAD Consulting AB (org.nr 559392-9853) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Limhamn. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 662 000 kr, vilket är 111 % mer än året innan (314 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 149 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 464 187 kr (70,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 723 391 kr och det egna kapitalet 510 105 kr (soliditet 70,5 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 460 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.