ND Transport i Sundsvall ABAktiv

559389-0923AktiebolagRegistrerat 2022SUNDSBRUK

Finansiell översikt

7 277 023 kr+24,7%
Omsättning 2025
+5,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 322 000 kr.

Historik
2025322 000 kr
2024209 000 kr
20230 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning6 572 4375 834 4987 277 023
Årets resultat167 132214 066436 488
Balanserat resultat———
Summa tillgångar1 930 9215 268 3365 355 551
Summa skulder1 738 7895 029 1384 888 865
Summa eget kapital192 132239 198466 686
Anställda——4
Föreslagen utdelning0209 000322 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: ND Transport i Sundsvall AB

Översikt

ND Transport i Sundsvall AB (org.nr 559389-0923) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Sundsbruk. Bransch enligt SCB: vägtransport, godstrafik (SNI 49410).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 277 023 kr, vilket är 24,7 % mer än året innan (5 834 498 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 436 488 kr (6,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 819 256 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 355 551 kr och det egna kapitalet 466 686 kr (soliditet 8,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.