Göteborg int8 Technology ABAktiv

559389-0832AktiebolagRegistrerat 2022VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

2 831 000 kr+7,3%
Omsättning 2025
+27,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
01 mn2 mn3 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 712 000 kr.

Historik
2025712 000 kr
2024581 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning1 755 0002 639 0002 831 000
Årets resultat−333 678915 458712 081
Balanserat resultat———
Summa tillgångar−155 2361 189 4181 395 007
Summa skulder153 442582 638657 145
Summa eget kapital−308 678606 780737 862
Anställda122
Föreslagen utdelning—581 000712 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Göteborg int8 Technology AB

Översikt

Göteborg int8 Technology AB (org.nr 559389-0832) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 831 000 kr, vilket är 7,3 % mer än året innan (2 639 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 27,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 712 081 kr (25,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 415 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 395 007 kr och det egna kapitalet 737 862 kr (soliditet 52,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 712 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.