Galooley Taxi ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 23 239 | 43 510 | 41 476 | 44 041 |
| Summa anläggningstillgångar | — | 216 994 | 167 866 | 118 738 |
| Summa tillgångar | 23 239 | 260 504 | 209 342 | 162 779 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 5 207 | 39 350 | 78 917 | 53 176 |
| Långfristiga skulder | — | 150 805 | 93 937 | 32 309 |
| Summa skulder | 5 207 | 190 155 | 172 854 | 85 485 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −6 968 | 52 317 | −33 861 | 40 806 |
| Summa eget kapital | 18 032 | 70 349 | 36 488 | 77 294 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | 257 374 | 842 528 | 869 266 |
| Rörelseresultat | −7 026 | 71 612 | −22 882 | 51 595 |
| EBITDA | — | 100 270 | 26 246 | 100 723 |
| Resultat före skatt | −6 968 | 64 372 | −33 861 | 45 214 |
| Årets resultat | −6 968 | 52 317 | −33 861 | 40 806 |
| Personalkostnader | — | 25 127 | 412 039 | 336 280 |
| Avskrivningar | — | 28 658 | 49 128 | 49 128 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Galooley Taxi AB
Översikt
Galooley Taxi AB (org.nr 559388-7697) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 869 266 kr, vilket är 3,2 % mer än året innan (842 528 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 83,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 40 806 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 162 779 kr och det egna kapitalet 77 294 kr (soliditet 47,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.