K Golv Tjänst ABAktiv

559387-7755AktiebolagRegistrerat 2022VÄSTERÅS

Finansiell översikt

1 062 166 kr+93,7%
Omsättning 2025/26
+32,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 400 000 kr.

Historik
2025/26400 000 kr
2024/2588 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar99 644165 011241 976465 387
Summa anläggningstillgångar156 033120 03384 03348 033
Summa tillgångar255 677285 044326 009513 420
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder212 205146 428102 98171 615
Långfristiga skulder————
Summa skulder212 205146 428102 98171 615
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)18 47295 14484 413416 777
Summa eget kapital43 472138 616223 028441 805
Resultaträkning
Nettoomsättning454 176707 466548 2161 062 166
Rörelseresultat35 403119 894106 004524 971
EBITDA59 370155 894142 004560 971
Resultat före skatt23 263120 034106 249524 920
Årets resultat18 47295 14484 413416 777
Personalkostnader348 726478 643327 747434 075
Avskrivningar23 96736 00036 00036 000
Övriga nyckeltal
Anställda1111
Föreslagen utdelning——88 000400 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: K Golv Tjänst AB

Översikt

K Golv Tjänst AB (org.nr 559387-7755) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 062 166 kr, vilket är 93,7 % mer än året innan (548 216 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 416 777 kr (39,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 062 166 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 513 420 kr och det egna kapitalet 441 805 kr (soliditet 86,1 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 400 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.