Glanhöjden ABAktiv

559386-6378AktiebolagRegistrerat 2022SKÄRBLACKA

Finansiell översikt

527 562 kr−15,2%
Omsättning 2025/26
−5,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2022/23–2025/26
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 125 000 kr.

Historik
2025/26125 000 kr
2024/2562 500 kr
2023/240 kr
2022/230 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar253 622298 755342 371531 925
Summa anläggningstillgångar38 41429 21420 01470 814
Summa tillgångar292 036327 969362 385602 739
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder86 61667 82238 56837 631
Långfristiga skulder————
Summa skulder86 61667 82238 568127 456
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)180 42054 72763 670213 967
Summa eget kapital205 420260 147323 817475 283
Resultaträkning
Nettoomsättning627 049448 198621 935527 562
Rörelseresultat227 14068 65879 913358 917
EBITDA234 72677 85889 113383 117
Resultat före skatt227 23168 92880 269269 477
Årets resultat180 42054 72763 670213 967
Personalkostnader311 548298 918382 80917 562
Avskrivningar7 5869 2009 20024 200
Övriga nyckeltal
Anställda————
Föreslagen utdelning0062 500125 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Glanhöjden AB

Översikt

Glanhöjden AB (org.nr 559386-6378) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Skärblacka. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 527 562 kr, vilket är 15,2 % mindre än året innan (621 935 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 213 967 kr (40,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 602 739 kr och det egna kapitalet 475 283 kr (soliditet 78,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 125 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.