Metins Skrothandel ABAktiv

559386-2534AktiebolagRegistrerat 2022VINGÅKER

Finansiell översikt

0 kr−100,0%
Omsättning 2024/25
020 tusen40 tusen60 tusen80 tusen2022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 tusen40 tusen60 tusen2022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
2022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar44 16833 26016 456
Summa anläggningstillgångar———
Summa tillgångar44 16833 26016 456
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder13 75210 720639
Långfristiga skulder———
Summa skulder13 75210 720639
Aktiekapital25 00025 00025 000
Balanserat resultat———
Årets resultat (eget kapital)5 416−7 876−6 723
Summa eget kapital30 41622 54015 817
Resultaträkning
Nettoomsättning66 1062 2180
Rörelseresultat7 313−6 913−5 230
Resultat före skatt7 313−7 876−6 723
Årets resultat5 416−7 876−6 723
Personalkostnader32 8550—
Avskrivningar———
Övriga nyckeltal
Anställda10—
Föreslagen utdelning000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Metins Skrothandel AB

Översikt

Metins Skrothandel AB (org.nr 559386-2534) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Vingåker. Bransch enligt SCB: partihandel med metallavfall och metallskrot (SNI 46872).

Ekonomi

Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 6 723 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 3 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 456 kr och det egna kapitalet 15 817 kr (soliditet 96,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.