Viktor Netsman Fönsterputs och Golvvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 132 195 | 140 817 | 297 094 | 170 402 |
| Summa anläggningstillgångar | 45 933 | 35 333 | 24 733 | 14 133 |
| Summa tillgångar | 178 128 | 176 150 | 321 827 | 184 535 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 41 012 | 69 128 | 72 547 | 6 472 |
| Långfristiga skulder | 131 800 | 301 | 19 | 19 |
| Summa skulder | 172 812 | 69 429 | 72 566 | 6 490 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −19 684 | 101 405 | 142 540 | −53 716 |
| Summa eget kapital | 5 316 | 106 721 | 249 261 | 178 045 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 539 000 | 818 000 | 1 124 000 | 968 000 |
| Rörelseresultat | −19 684 | 122 500 | 182 360 | −55 041 |
| EBITDA | −12 617 | 133 100 | 192 960 | −44 441 |
| Resultat före skatt | −19 684 | 122 643 | 182 215 | −53 716 |
| Årets resultat | −19 684 | 101 405 | 142 540 | −53 716 |
| Personalkostnader | 343 052 | 456 083 | 690 016 | 774 626 |
| Avskrivningar | 7 067 | 10 600 | 10 600 | 10 600 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Viktor Netsman Fönsterputs och Golvvård AB
Översikt
Viktor Netsman Fönsterputs och Golvvård AB (org.nr 559385-5983) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Viksjöfors. Bransch enligt SCB: rengöring av byggnader (SNI 81221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 968 000 kr, vilket är 13,9 % mindre än året innan (1 124 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,6 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 53 716 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 968 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 184 535 kr och det egna kapitalet 178 045 kr (soliditet 96,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.