MF Lackeringar ABAktiv

559383-9466AktiebolagRegistrerat 2022SMEDJEBACKEN

Finansiell översikt

1 817 381 kr+12,6%
Omsättning 2025
+109,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn2022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
2022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar111 493394 046531 847843 181
Summa anläggningstillgångar——134 910101 183
Summa tillgångar111 493394 046666 757944 364
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder49 014152 717187 655200 852
Långfristiga skulder————
Summa skulder52 703156 406191 344204 541
Aktiekapital25 00025 00025 00025 000
Balanserat resultat————
Årets resultat (eget kapital)8 790178 850237 773264 410
Summa eget kapital58 790237 640475 413739 823
Resultaträkning
Nettoomsättning198 4131 107 0791 613 5871 817 381
Rörelseresultat14 759225 263299 486333 947
EBITDA——314 476367 675
Resultat före skatt11 070225 267299 486333 236
Årets resultat8 790178 850237 773264 410
Personalkostnader85 423392 285498 747551 964
Avskrivningar——14 99033 728
Övriga nyckeltal
Anställda0———
Föreslagen utdelning—000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: MF Lackeringar AB

Översikt

MF Lackeringar AB (org.nr 559383-9466) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Smedjebacken. Bransch enligt SCB: plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 817 381 kr, vilket är 12,6 % mer än året innan (1 613 587 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 109 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 264 410 kr (14,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 944 364 kr och det egna kapitalet 739 823 kr (soliditet 78,3 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.