Lindbacken Svan Apotek ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 697 789 | 2 701 853 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 146 217 | 958 750 |
| Summa tillgångar | 3 844 000 | 3 661 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 110 059 | 1 694 341 |
| Långfristiga skulder | 1 283 338 | 876 333 |
| Summa skulder | 3 393 391 | 2 571 071 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 302 421 | 639 320 |
| Summa eget kapital | 450 609 | 1 089 929 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 8 498 000 | 10 430 000 |
| Rörelseresultat | 525 033 | 855 776 |
| EBITDA | 692 056 | 1 018 243 |
| Resultat före skatt | 302 421 | 691 866 |
| Årets resultat | 302 421 | 639 320 |
| Personalkostnader | 186 674 | 24 247 |
| Avskrivningar | 167 023 | 162 467 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lindbacken Svan Apotek AB
Översikt
Lindbacken Svan Apotek AB (org.nr 559382-6257) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: detaljhandel med apoteksvaror, utom via internet eller postorder (SNI 47731).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 430 000 kr, vilket är 22,7 % mer än året innan (8 498 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 639 320 kr (6,1 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 661 000 kr och det egna kapitalet 1 089 929 kr (soliditet 29,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.