127 Procent ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 17 830 | 197 798 | 14 312 | 279 016 |
| Summa anläggningstillgångar | 16 700 | 50 944 | 57 144 | 38 300 |
| Summa tillgångar | 34 530 | 248 742 | 71 456 | 317 316 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 16 700 | 94 980 | 55 688 | 245 328 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 16 700 | 94 980 | 55 688 | 245 328 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −7 170 | 135 932 | −137 995 | 56 221 |
| Summa eget kapital | 17 830 | 153 762 | 15 768 | 71 988 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | — | 271 000 | 117 000 | 950 000 |
| Rörelseresultat | −7 170 | 170 587 | −138 006 | 81 703 |
| Resultat före skatt | −7 170 | 170 587 | −137 995 | 56 221 |
| Årets resultat | −7 170 | 135 932 | −137 995 | 56 221 |
| Personalkostnader | — | 4 894 | 14 011 | 722 992 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: 127 Procent AB
Översikt
127 Procent AB (org.nr 559382-3908) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 950 000 kr, vilket är 712 % mer än året innan (117 000 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 87,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 56 221 kr (5,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 317 316 kr och det egna kapitalet 71 988 kr (soliditet 22,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.