LL Fastigheter i Örnsköldsvik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
| 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 17 699 | 51 653 | 514 234 | 312 259 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 554 786 | 1 533 285 | 2 885 733 | 11 397 808 |
| Summa tillgångar | 1 572 485 | 1 584 938 | 3 399 967 | 11 710 067 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 23 745 | 29 490 | 250 456 | 585 379 |
| Långfristiga skulder | 1 573 000 | 1 505 000 | 2 314 000 | 10 071 395 |
| Summa skulder | 1 596 745 | 1 534 490 | 2 564 456 | 10 656 774 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −49 260 | 24 708 | 785 063 | 217 782 |
| Summa eget kapital | −24 260 | 50 448 | 835 511 | 1 053 293 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 27 000 | 110 000 | 1 126 000 | 767 000 |
| Rörelseresultat | −35 517 | 75 316 | 1 027 240 | 334 587 |
| EBITDA | −24 767 | 96 817 | 1 054 792 | 437 396 |
| Resultat före skatt | −49 260 | 24 708 | 982 429 | 274 396 |
| Årets resultat | −49 260 | 24 708 | 785 063 | 217 782 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 10 750 | 21 501 | 27 552 | 102 809 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: LL Fastigheter i Örnsköldsvik AB
Översikt
LL Fastigheter i Örnsköldsvik AB (org.nr 559382-2017) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Arnäsvall. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 767 000 kr, vilket är 31,9 % mindre än året innan (1 126 000 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 205 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 217 782 kr (28,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 11 710 067 kr och det egna kapitalet 1 053 293 kr (soliditet 9,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.