Zawadi Lulu ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 558 605 | 795 863 | 683 702 | 1 102 703 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 558 605 | 795 863 | 683 702 | 1 102 703 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 158 096 | 165 655 | 43 144 | 87 923 |
| Långfristiga skulder | 8 022 | 76 444 | 98 343 | 102 324 |
| Summa skulder | 275 104 | 401 136 | 287 538 | 449 199 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 258 501 | 111 226 | 1 437 | 257 340 |
| Summa eget kapital | 283 501 | 394 727 | 396 164 | 653 504 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 729 000 | 1 017 000 | 662 000 | 1 103 000 |
| Rörelseresultat | 434 845 | 192 222 | −4 489 | 439 421 |
| Resultat före skatt | 325 852 | 142 156 | 5 169 | 327 112 |
| Årets resultat | 258 501 | 111 226 | 1 437 | 257 340 |
| Personalkostnader | 250 298 | 664 296 | 472 175 | 456 725 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Zawadi Lulu AB
Översikt
Zawadi Lulu AB (org.nr 559381-1499) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Handen. Bransch enligt SCB: detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 103 000 kr, vilket är 66,6 % mer än året innan (662 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 257 340 kr (23,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 103 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 102 703 kr och det egna kapitalet 653 504 kr (soliditet 59,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.