MA3 Fastigheter AktiebolagAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 152 182 | 287 431 | 390 392 | 176 693 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 3 308 127 |
| Summa tillgångar | 152 182 | 287 431 | 390 392 | 3 484 820 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 108 840 | 190 533 | 192 556 | 353 641 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 2 861 500 |
| Summa skulder | 108 840 | 190 533 | 192 556 | 3 215 141 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 18 342 | 53 556 | 100 938 | 71 842 |
| Summa eget kapital | 43 342 | 96 898 | 197 836 | 269 679 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 150 000 | 263 000 | 251 000 | 519 000 |
| Rörelseresultat | 23 098 | 65 469 | 127 280 | 151 510 |
| EBITDA | — | — | — | 204 383 |
| Resultat före skatt | 23 098 | 67 446 | 127 159 | 90 585 |
| Årets resultat | 18 342 | 53 556 | 100 938 | 71 842 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | 52 873 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MA3 Fastigheter Aktiebolag
Översikt
MA3 Fastigheter Aktiebolag (org.nr 559380-5772) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 519 000 kr, vilket är 107 % mer än året innan (251 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 51,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 71 842 kr (13,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 484 820 kr och det egna kapitalet 269 679 kr (soliditet 7,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.