Rutare Holdings ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 127 986 | 31 022 | 46 668 | 91 283 |
| Summa anläggningstillgångar | 45 600 | 34 200 | 22 800 | 11 400 |
| Summa tillgångar | 173 586 | 65 222 | 69 468 | 102 683 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 131 337 | 38 836 | 10 152 | 33 843 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 131 337 | 38 836 | 10 152 | 34 398 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 17 249 | −15 863 | −10 380 | 8 969 |
| Summa eget kapital | 42 249 | 26 386 | 59 316 | 68 285 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 897 000 | 1 914 412 | 36 594 | 60 187 |
| Rörelseresultat | 22 219 | −14 324 | −12 237 | 9 861 |
| EBITDA | 33 619 | −2 924 | −837 | 21 261 |
| Resultat före skatt | 22 219 | −15 863 | −10 380 | 9 310 |
| Årets resultat | 17 249 | −15 863 | −10 380 | 8 969 |
| Personalkostnader | 50 380 | 48 258 | −3 398 | −300 |
| Avskrivningar | 11 400 | 11 400 | 11 400 | 11 400 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Arne Jonssons Elektriska Aktiebolag
- Enhagens el i Uppsala Aktiebolag
- Göran Gauffins Elektriska Aktiebolag
- Sandbergs Trygghetsprodukter Aktiebolag
- ALLTEK Uppsala Elinstallationer AB
- J. Dahléns El Aktiebolag
- P&M Ekonomi i Uppsala AB
- Mälardalens Antenn- & Teleteknik AB
- Johan Petter Lundgren El AB
- Svagströmsbolaget i Uppsala AB
Sammanfattning: Rutare Holdings AB
Översikt
Rutare Holdings AB (org.nr 559379-1600) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 60 187 kr, vilket är 64,5 % mer än året innan (36 594 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 68,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 8 969 kr (14,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 914 412 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 102 683 kr och det egna kapitalet 68 285 kr (soliditet 66,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.