Takmontage Österlen ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 045 532 | 2 666 071 | 4 030 412 | 3 280 390 |
| Summa anläggningstillgångar | 27 547 | 254 598 | 217 861 | 242 802 |
| Summa tillgångar | 2 073 079 | 2 920 669 | 4 248 273 | 3 523 192 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 694 612 | 1 997 248 | 2 680 651 | 2 524 460 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 694 612 | 1 997 248 | 2 680 651 | 2 524 460 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 353 467 | 744 954 | 1 344 202 | 775 109 |
| Summa eget kapital | 378 467 | 923 421 | 1 567 622 | 998 732 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 5 496 273 | 10 769 900 | 17 885 713 | 15 235 375 |
| Rörelseresultat | 448 514 | 948 064 | 1 722 629 | 1 014 135 |
| EBITDA | 452 152 | 971 013 | 1 782 766 | 1 071 428 |
| Resultat före skatt | 448 264 | 948 311 | 1 712 853 | 998 040 |
| Årets resultat | 353 467 | 744 954 | 1 344 202 | 775 109 |
| Personalkostnader | 1 763 637 | 3 726 587 | 4 461 123 | 5 839 700 |
| Avskrivningar | 3 638 | 22 949 | 60 137 | 57 293 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 5 | 6 | 9 |
| Föreslagen utdelning | — | 700 000 | 1 344 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Takmontage Österlen AB
Översikt
Takmontage Österlen AB (org.nr 559378-2575) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: takarbeten av andra material än plåt (SNI 43412).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 235 375 kr, vilket är 14,8 % mindre än året innan (17 885 713 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 40,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 775 109 kr (5,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 9 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 692 819 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 523 192 kr och det egna kapitalet 998 732 kr (soliditet 28,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.