HE Snickeri & Bygg ABAktiv

559377-3657AktiebolagRegistrerat 2022RIMBO

Finansiell översikt

1 807 464 kr+161,9%
Omsättning 2025/26
+40,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2023/24

Föreslagen utdelning 54 317 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning656 449699 825690 1101 807 464
Årets resultat194 35154 317−100 821178 657
Balanserat resultat————
Summa tillgångar560 360575 903853 2811 312 687
Summa skulder341 009496 586929 1021 209 851
Summa eget kapital219 35179 317−75 821102 836
Anställda—000
Föreslagen utdelning—54 317——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: HE Snickeri & Bygg AB

Översikt

HE Snickeri & Bygg AB (org.nr 559377-3657) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Rimbo. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 807 464 kr, vilket är 162 % mer än året innan (690 110 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 40,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 178 657 kr (9,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2026. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 312 687 kr och det egna kapitalet 102 836 kr (soliditet 7,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.