Göteborg Bygg & Relining ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 009 125 | 1 016 467 | 1 371 059 | 1 118 884 |
| Summa anläggningstillgångar | 234 515 | 275 100 | 205 301 | 135 502 |
| Summa tillgångar | 1 243 640 | 1 291 567 | 1 576 360 | 1 254 386 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 571 891 | 520 783 | 976 471 | 1 111 376 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 571 891 | 520 783 | 976 471 | 1 111 376 |
| Aktiekapital | 25 000 | 25 000 | 25 000 | 25 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 646 749 | 289 035 | 229 106 | 93 121 |
| Summa eget kapital | 671 749 | 770 784 | 599 889 | 143 010 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 830 000 | 4 993 000 | 6 076 000 | 8 140 000 |
| Rörelseresultat | 816 603 | 366 554 | 294 255 | 125 563 |
| EBITDA | 849 541 | 427 969 | 364 054 | 195 362 |
| Resultat före skatt | 816 628 | 366 734 | 294 653 | 123 584 |
| Årets resultat | 646 749 | 289 035 | 229 106 | 93 121 |
| Personalkostnader | 996 744 | 2 149 794 | 3 041 971 | 4 078 731 |
| Avskrivningar | 32 938 | 61 415 | 69 799 | 69 799 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 3 | 4 | 6 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 120 000 | 100 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Göteborg Bygg & Relining AB
Översikt
Göteborg Bygg & Relining AB (org.nr 559377-3293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2022 och har funnits i 4 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 140 000 kr, vilket är 34,0 % mer än året innan (6 076 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 42,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 93 121 kr (1,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 628 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 254 386 kr och det egna kapitalet 143 010 kr (soliditet 11,4 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.
Liknande företag
- Slutplattan HARZI 127648 AB
- B Sjölundhs VVS-Byrå Aktiebolag
- Slutplattan HARZI 127905 AB
- Transportledningar i Göteborg Aktiebolag
- Dennis Hellberg VVS Teknik Aktiebolag
- Michael Karlsson Rör Aktiebolag
- Slutplattan HAMLO 127378 AB
- Hellström Rosén VVS Aktiebolag
- Strömbergs VVS och Fastigheter AB
- B & O Rör- och värmeservice AB